Trzeciak Aleksandra (1912 - 1977)
Trzeciak Aleksandra (1912 - 1977)
Urodziła się 30 X 1912 r. w miejscowości Mokre (obecnie dzielnica Torunia położona na północny-wschód od śródmieścia). Była córką Aleksandra (4 XII 1886 Gostyń - 31 VII 1921 Grudziądz) i Marty z d. Szymańska (11 XI 1886 w miejscowości Bresen), para pobrała się przed 1909 r. w Rehden (Dolna Saksonia), tam też na świat przyszła najstarsza córka Trzeciaków - Leonarda (6 XI 1909 - 1 IV 1966, po mężu Paszota), kolejne dzieci Konrad Edmund (27 XI 1911, farmaceuta, misjonarz w Chinach, redaktor „Tygodnika Polskiego” w Melbourne, działacz polonijny w Brooklynie), Maria Wanda (8 XII 1914) w Toruniu.
Ojciec często podróżował w interesach do Niemiec. Jako księgowy był dysponentem firmy J. Barański w składzie mebli w Wanne (Westfalia). Zdał egzaminy na tłumacza. Posądzony o szpiegostwo na rzecz Rosji był więziony w Gelsenkirchen i w Münster. Zwolniono go jednak z braku dowodów. W XI 1914 r. powołany został do armii pruskiej, wcielony do pułku piechoty i wysłany na front. W V 1915 r. był ranny w głowę, a w lipcu tegoż roku postrzelony w obie nogi. Po opuszczeniu lazaretu przebywał w Warszawie aż do XI 1918 r. Należał do Niemieckiej Rady Żołnierskiej, był także członkiem Polskiego Biura wojskowego przy placu Wareckim w Warszawie. Wraz z rotmistrzem Okołowiczem pośredniczył w dostawie instruktorów „Sokoła”, kierując tym samym przyjazdem ochotników do obrony Lwowa. Z ramienia wychodźstwa stale współpracowali z nim: Jan Kierczyński, Wawrzyn Ryba i Edmund Bigoński. Biuro zlikwidowano w XII 1918 r. Działalność kontynuował w Poznaniu, pracując w sztabie wojskowym Hotelu Royal. Był współorganizatorem Biura Reemigracyjnego, udzielał wszelkiej pomocy również rodakom ze Wschodu. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej (28 II 1919 roku – 12 II 1920 roku). Po oddelegowaniu z wojska kierował Wydziałem Śledczym Policji Państwowej w Grudziądzu. Zmarł przedwcześnie 31 VII 1921 r. w Grudziądzu. Pochowany został na cmentarzu farnym. W 1938 roku pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Niepodległości.
Po jego śmierci matka sama wychowywała dzieci. W Grudziądzu Aleksandra ukończyła gimnazjum i uzyskała maturę. Bardzo chciała studiować, lecz matki nie było stać na finansowanie wykształcenia córki. Przez rok zbierała pieniądze na odzież, bieliznę i opłacenie nauki. 1 IX 1931 r. rozpoczęła studia wyższe w Poznaniu, które ukończyła 13 VI 1935 r. uzyskując dyplom magistra.
Po studiach otrzymała pracę nauczycielki w gimnazjum i liceum w Starogardzie Gdańskim. Pracowała tam do 1939 r. Wybuch II wojny światowej zastał Ją w Grudziądzu u matki, gdzie przebywała na wakacjach. Gestapo od pierwszych dni września rozpoczęło masową eksterminację, której celem było zlikwidowanie inteligencji polskiej. Tak opisuje to Aleksandra Trzeciak: „Niemcy weszli do Grudziądza 3 IX 39r. i zaraz rozpoczęli kampanię przeciw inteligencji polskiej. Zorganizowali zebranie nauczycieli, z którego część nauczycieli została zaaresztowana i rozstrzelana”. Jej udało się uniknąć śmierci. Zadecydował o tym przypadek. Obok Aleksandry Trzeciak zemdlała jedna z nauczycielek. Z polecenia niemieckiego żołnierza otrzymała zadanie odprowadzenia niedysponowanej do domu. W X 1939 r. została aresztowana i zwolniona w XI, z nakazem natychmiastowego opuszczenia miasta. Udała się do Generalnej Guberni do Dęblina. Tutaj dzięki znajomości języka niemieckiego i podaniu nieprawdy o swoim miejscu zamieszkania i wykształceniu dostała pracę na dęblińskiej stacji kolejowej. W Dęblinie wstąpiła do AK i otrzymała pseudonim Ala. Jej zadaniem było przechwytywanie tajnej poczty i przekazywanie jej polskim partyzantom. W tym czasie uczestniczyła jako nauczycielka w tajnym nauczaniu. Uczyła wieczorami i w niedziele młodzież polską.
W 1944 r. przeniosła się z Dęblina do pobliskiej Garbatki, a stąd do Radomia. Tutaj podjęła, podobnie jak poprzednio, pracę na stacji kolejowej. Z Radomia próbowała przedostać się do matki do Grudziądza, niestety w Koluszkach została wraz ze swoją znajomą Danutą Gay zatrzymana przez gestapo. Z więzienia w Koluszkach Aleksandra Trzeciak została przetransportowana do obozu koncentracyjnego w Oranienburgu. Tak opisywała tam swój pobyt: „W obozie zaliczano nas do tzw. Katastrofereinsatz, potem Soforteneinsatz. Do obowiązków naszych należało sprzątanie i naprawianie torów po nalotach na Berlin. Praca przekraczała moje zbyt wątłe siły, ustawałam w pracy, częste kaszle wywoływały krwotoki. Wykańczała biegunka. Życie w tym okresie zawdzięczam młodym polskim chłopcom, którzy odrabiali pracę za mnie. W pracach tych spotkałam się z więźniami radzieckimi, którzy mi nieraz pomogli”. 1 V 1945 r. rozpoczął się pieszy marsz obozowej kolumny, gnanych przez strażników na zachód Niemiec. Niebawem więźniowie zostali przejęci przez francuski Czerwony Krzyż. Aleksandra Trzeciak została skierowana na leczenie w głąb Francji. W trakcie kuracji zorganizowała polską szkołę. Do kraju wróciła w maju 1947 roku. Zamieszkała u matki w Grudziądzu.
Niebawem wyjechała na Ziemie Odzyskane. Trafiła do Słupska. Tutaj bez trudu znalazła zatrudnienie jako nauczycielka. W tamtych czasach niewielu pedagogów miało takie przygotowanie do zawodu jak ona. Pracę rozpoczęła 1 IX 1947 r. jako nauczycielka Państwowej Szkoły Przemysłowej Fabryki Narzędzi i nauczycielka matematyki i fizyki w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Bieruta (dzisiejsza ulica Szarych Szeregów).
W 1949 r. zorganizowała Technikum Mechaniczne dla Pracujących Ministerstwa Przemysłu Maszynowego i Państwową Szkołę Przemysłową, w której pełniła funkcję dyrektorki. W szkole tej kształciła się młodzież zdobywając zawody przydatne w przemyśle metalowym. Jej absolwenci znajdowali pracę w słupskich zakładach branży metalowej – głównie w Famarolu. Ponadto uczyła w Studium Nauczycielskim.
Aleksandra Trzeciak zmarła po długiej chorobie w Słupsku, w swoim mieszkaniu przy ulicy Konopnickiej 19, w dniu 19 IX 1977 r.
Została pochowana na Starym Słupskim Cmentarzu przy ulicy Kaszubskiej na kwaterze 30, rząd 5, miejsce 7
W dniu 17 VI 1998 r. uchwałą nr XLVIII/517/98 Rady Miejskiej w Słupsku jednej z ulic na Osiedlu Westerplatte nadano imię Aleksandry Trzeciak.