Anna ze Żmudów - Trzebiatowskich - Łajming...
Anna ze Żmudów - Trzebiatowskich - Łajming
Urodziła się 24 lipca 1904 w miejscowości Przymuszewo – (wieś kaszubska położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Brusy) w rodzinie Jana (29 III 1865 - 21 V 1945, syna Józefa i Elżbiety z d. Męcikalska) i Marianny z d. Edel (11 X 1875 - 9 IX 1961). Pochodziła z rodziny szlacheckiej osiadłej w gminie Brusy, jej dziadek ze strony ojca podpisywał się von Trzebiatowski. Ze związku Jana i Marianny urodziło się 14 dzieci Klara, Stefan, Jan Stefan, Alfons, Stefan, Maksymilian, Łucja, Zofia, Kunegunda, Katarzyna, Józef, Marianna i Matylda oraz Anna.
Niestety nie udało się ustalić gdzie Anna pobierała nauki (konieczne jest zatem przestudiowanie jej pamiętników). Wiemy, że w latach 20. minionego wieku była zatrudniona na stanowisku sekretarki w starostwie chojnickim, w sądzie powiatowym w Sępólnie Krajeńskim, w sekretariacie redakcji Gońca Pomorskiego w Tczewie.
Około roku 1930 w Tczewie wyszła za mąż za Mikołaja Łajminga (15 III 1900 - 27 IX 1964). Wielu biogramach p. Anny pojawia się informacja, że małżonek był zbiegłym oficerem z Białej Armii, który uciekł na Zachód po wybuchu Rewolucji Październikowej. Z logicznego punktu widzenia, skoro Mikołaj urodził się w 1900, to w momencie wybuchu rewolucji miał lat 17, powstaje zatem pytanie kiedy zdobył szlify oficerskie?
Ze związku Anny i Mikołaja urodziło się dwoje dzieci - Maria Weronika (7 V 1931 - 6 XI 2021, żona Juliana Łuszkiewicza) i Włodzimierz (7 II 1933 - 17 VIII 2021 - artysta malarz, profesor PWSSP w Gdańsku.
Nie są znane losy rodziny Łajmingów podczas II wojny światowej. Wiemy, że w latach 1946 - 1948 Mikołaj był księgowym w uwłaszczonym i przekształconym w PGR byłym majątku ziemskim w miejscowości Kozy na Kaszubach. W oficjalnej notce biograficznej, którą znajdziecie państwo na słupskich stronach napisano, iż “po wojnie z obawy przed ujawnieniem działalności męża w związku emigrantów rosyjskich, wyjechali na Ziemie Odzyskane” - co również należy poddać kwerendzie archiwalnej.
Wg biogramu syna Włodzimierza rodzina w Słupsku zamieszkała w 1946 r., co nie ma pokrycia w datach wymienionych powyżej i pracą Mikołaja.
Zadebiutowała w 1958 roku. Swoją twórczość poświęciła głównie kaszubszczyźnie I połowy XX wieku. Najpopularniejszym dziełem Anny Łajming są wspomnienia: „Dzieciństwo”, „Młodość” oraz „Mój dom”. Autorka opisała w nich najważniejsze wydarzenia swojego życia, w tym spędzone w Tczewie lata 1929-1939. Wydała cztery tomy opowiadań: „Miód i mleko”, „Symbol szczęścia”, „Od dziś do jutra„, „Czterolistna koniczyna”. W 2005 r. jej imieniem nazwano jedną ze słupskich ulic a w 2009 r. w Tczewie.
Laureatka wielu nagród literackich, a także nagrody Miasta Słupska, Słupskiej Nagrody Literackiej, a także Nagrody Wojewody Słupskiego za Całokształt Twórczości, Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
Honorowy obywatel miasta Słupska od 2000 r.
Zmarła 13 VII 2003 r., pochowana na Starym Cmentarzu sektor 21b rząd 9 grób 9, spoczywa z mężem Mikołajem.
na podstawie źródeł:
Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne; Wikipedia - hasła AnnaŁajming, Włodzimierz Łajming; www.slupsk.pl - strona internetowa, stan na 15 IV 2024; Włodzimierz Łajming, w Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku; Lis Sylwia, Nie zgadniesz, kto tu mieszkał. Cudny pałac w małych Kozach na Kaszubach, Głos Pomorza 2023; Busler Andrzej, O Annie Łajming.Odkryli diament, 2020; Wyszukiwarka grobów na słupskich cmentarzach komunalnych; zdjęcie ślubne małżonków Łajming ze zbiorów Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
Ewa Alicja Slomska