Eugen Ferdinand von Homeyer
Eugen Ferdinand von Homeyer
(11 listopada 1809 w Nerdin - 31 maja 1889 w Stolp) był niemieckim ornitologiem. Prowadził wczesne badania ptaków Pomorza, gromadząc kolekcje i był zagorzałym antydarwinistą.
Eugen Ferdinand von Homeyer urodził się w rodzinie należącej do pruskiej szlachty. Początkowo poświęcił się rolnictwu w rodzinnym gospodarstwie, jednak zły stan zdrowia zmusił go do porzucenia szkoły w Rostocku. Będąc w swoim gospodarstwie, zaczął prowadzić obserwacje naukowe i gromadzić kolekcję. W 1840 ożenił się z Filipiną Ladewig, a w 1852 nabył majątek Warbelow, na którym zbudował park krajobrazowy. Sprzedał go po śmierci żony w 1873 roku i zamieszkał w Stolp, gdzie poświęcił się naukom przyrodniczym i ornitologii. Korespondował z wieloma europejskimi ornitologami i poprzez dalsze zbieranie i zakupy stworzył ważną kolekcję europejskich gatunków ptaków. Podjął kilka wypraw z Alfredem Brehmem do Dolnego Dunaju. Było to możliwe dzięki jego znajomości z księciem koronnym Rudolfem Austrii. Homeyer był przeciwny ideom Karola Darwina i był zdecydowanym zwolennikiem idei Georges'a Cuviera, które powstawały okresowo, a niektóre gatunki ulegały zniszczeniu w wyniku katastrof. Od 1883 roku zaczął gwałtownie kwestionować poglądy innych i zyskał złą reputację częstymi polemikami.
Homeyer był członkiem-założycielem Niemieckiego Towarzystwa Ornitologicznego i od 1876 do 1883 jego prezesem.
Homeyer zmarł na udar i został pochowany w Warbelow (Warblewo); dziś nie wiadomo, gdzie dokładnie spoczęły jego szczątki.
Jego kolekcja licząca 20 000 okazów ptaków została przeniesiona do Muzeum Historii Naturalnej w Brunszwiku. Eugen von Homeyer napisał ponad 150 artykułów na temat ptaków i był pierwszym opisując muchołówkę półobrożową i kłoskę cypryjską.