STEFANIA I MARTA ALUCHNE,
Piotr Paweł Aluchna oraz jego małżonka Tekla z Kulikowskich mieli siedmioro dzieci, wśród nich troje słupszczan Stefanię, Martę oraz Edwarda.
STEFANIA ALUCHNA urodziła się 6 lipca 1896 roku w Warszawie, ukończyła gimnazjum humanistyczne im. Klaudyny Potockiej. W 1920 r. była instruktorką oświatowo-kulturalną w wojskowej Sekcji opieki nad żołnierzem w Wilnie, następnie rozpoczęła pracę w Kuratorium Okręgu Szkolnego w Wilnie jako instruktorka oświaty pozaszkolnej na powiat wileńsko-trocki. 31 sierpnia 1926 r. powróciła do Warszawy. Od 1 maja 1927 r. do 31 sierpnia 1931 r. pracowała w Polskim Białym Krzyżu jako instruktorka oświatowa i wizytatorka placówek oświatowych w wojsku. Z powodu oszczędności budżetowych została zwolniona z tego stanowiska i przyjęta do PKO.
We wrześniu 1939 r. zmobilizowana jako członkini PWK, nie znalazłszy swojego oddziału została skierowana do pomocy przy organizowaniu Batalionów Robotniczych do obrony Warszawy. Zajmowała się wyżywieniem i zakwaterowaniem. Po kapitulacji stolicy przeszła do pracy konspiracyjnej w SZP-ZWZ-AK. Od 1940 r. łączniczka do zadań specjalnych przy komendancie Okręgu Warszawskiego ZWZ płk. Zdzisławie Zajączkowskim „Grzywie”, następnie przeniesiona na stanowisko kierowniczki Poczty Okręgowej przy płk. Antonim Chruścielu „Monterze”. Była szefem łączności konspiracyjnej Okręgu Warszawskiego AK. W czasie Powstania Warszawskiego pełniła funkcję szefa kancelarii Korpusu o kryptonimie „Atlas” i kierowniczki szyfrantek z siedzibą w hotelu „Victoria”. 5 sierpnia przeszła ze Sztabem do gmachu PKO przy ul. Świętokrzyskiej, po zbombardowaniu którego nową siedzibą Sztabu było kino „Paladium”. Po kapitulacji Powstania dotarła ze Sztabem do Ożarowa.
Była więźniem obozów jenieckich: Falingbostel, Bergen-Belsen, Molsdorf, Blankenheim. Po wyzwoleniu obozu 13 kwietnia 1945 - została żołnierzem 2. Korpusu Polskiego, zastępczynią Inspektorki Pomocniczej Służby Wojskowej Kobiet. Służbę wojskową zakończyła w stopniu kapitana. Używała pseudonimów: Stefania Sokołowska, Maria Kowalska, Mimoza, Ala, Czajka.
17 maja 1947 wróciła do kraju, zamieszkała z siostrą Martą i jej córką Aldoną przy ul. Zamkowej w Słupsku, rozpoczęła pracę w PKO w Słupsku, tu też zmarła 31 października 1979 roku i została pochowana pierwotnie w grobie Matki, zmarłej w 1954 roku i później siostry. Obecnie spoczywa w grobie rodzinnym na Starym Cmentarzu w Słupsku.
Odznaczona Krzyżem POW, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
MARTA ALUCHNA - EMELIANOW - poetka, urodziła się 29 marca w 1906 r. w Koralówce koło Włodawy, w Pułtusku skończyła gimnazjum, w roku 1923 zdała maturę w Gimnazjum im. Klaudyny Potockiej. W Wilnie uzyskała uprawnienia pedagogiczne i w 1924 roku podjęła pracę jako nauczycielka w szkole powszechnej, a jednocześnie rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Stefana Batorego.
W roku 1925 wyszła za mąż za Alfreda Franciszka Kolatora i z tego związku przyszło na świat w roku 1927 jej jedyne dziecko – córka Aldona, żona Tadeusza Kido, mama Marii, Mirosława i Krzysztofa. (Alfred Kolator urodził się w Szulborze - Koty 4 października 1902, zmarł 19 marca 1995).
Jako studentka USB związała się z Sekcją Twórczości Oryginalnej (STO) Koła Polonistów, ze STO wiąże się jej debiut poetycki w roku 1929, kiedy to wiersze Marty Aluchny-Kolatorowej ukazały się w almanachu zatytułowanym „Spod arkad”. Mniej więcej w tym też czasie wiersze młodej poetki drukowała poznańska „Tęcza”. Pierwsze małżeństwo Marty Aluchny-Kolatorowej nie układało się najlepiej, w końcu doszło do rozwodu. Alfred Franciszek w późniejszym czasie założył nową rodzinę z Anną z d. Żurakowska, jako ciekawostkę dodamy, że był jednym z bohaterów bitwy o Monte Casino, po wojnie nie wrócił do Polski, osiadł w Anglii.
W roku 1935 r. Marta wyszła za mąż za Sergiusza Emelianowa.
Tworzyła nieprzerwanie, ale nowe teksty, teraz już nacechowane katastrofizmem, bo widmo wojny stawało się coraz realniejsze, trafiały do szuflady. Drukiem ukazały się dopiero kilkadziesiąt lat później, w tomie „Wierszy wybranych” i w wyborze wierszy publikowanych i niepublikowanych wydanym po śmierci poetki w 5. zeszycie cyklu „Domu grobów słupskich”. Po wybuchu wojny została pozbawiona przez władze litewskie prawa pracy w szkole. Nieco wcześniej jej mąż, Sergiusz, jako lekarz otrzymał propozycję pracy w nowo wybudowanym szpitalu w Żyrardowie. Wyjechał, by podjąć tę pracę, a Marta z córką Aldoną miała dołączyć później. Jednak wybuch wojny pokrzyżował te plany i na wyjazd do Warszawy, związany z przedzieraniem się przez zieloną granicę, zdecydowała się poetka dopiero w roku 1941. Niestety po przyjeździe do Warszawy okazało się, że w wojennej zawierusze Sergiusz zaginął /małżonkowie nigdy się więcej nie spotkali/. Marta zamieszkała z córką w konspiracyjnym mieszkaniu Stefanii na Filtrowej 68. Tam też przeżyła dziesięć dni Powstania Warszawskiego, bo kiedy 10 sierpnia 1944 r. upadła Ochota, została wraz z córką wywieziona na przymusowe roboty do Rangsdorfu pod Berlinem.
Po wojnie wróciła do zrujnowanej Warszawy, potem krótko mieszkała i pracowała w Olsztynie i wreszcie ostatecznie odnalazła swoje miejsce w Słupsku. Był to rok 1946. Rzuciła się w wir pracy, jako pionierka ziemi słupskiej współuczestniczyła w organizowaniu tu szkolnictwa, uczyła i tworzyła. Już w 1946 w „Odrodzeniu” ukazał się jej wiersz „Inna wiosna”, a od kiedy w 1958 roku zdobyła Grand Prix w koszalińskim konkursie literackim, jej wiersze zaczęły się pojawiać w liczących się pismach literackich. – w „Twórczości”, „Życiu Literackim”, „Nowej Kulturze”, „Miesięczniku Literackim”, wreszcie w „Poezji”. Drukowane też były w prasie regionalnej i w licznych antologiach i almanachach poetów koszalińskich („Morski naszyjnik”, „Próba liryki”, „Almanach II”, „Sto wierszy polskich”, „Malowanie w przestrzeni”, „Spojrzenia i refleksje”). Pod koniec lat pięćdziesiątych związała się z grupą literacką „Meduza”, stworzoną przez innego słupskiego poetę – Anatoliusza Jurenia, a po wydaniu pierwszego tomiku poezji („Szukanie kształtu”) została w 1962 roku przyjęta do Związku Literatów Polskich. Kolejne publikacje, doskonałe recenzje, zwycięskie konkursy literackie sprawiały, że zyskiwała powoli pozycję cenionej nie tylko w środowisku pomorskich twórców poetki. A potem przyszło gwałtowne załamanie zdrowia i długa choroba, która coraz bardziej wyłączyła ją z życia.
Zmarła 26 września 1991 roku. Spoczywa w grobie rodzinnym rodziny Kido na słupskim starym cmentarzu.
Sektor 6A Rząd 1 Nr grobu 9
To także miejsce pochówku matki Tekli, siostry Stefani, córki Aldony i zięcia Tadeusza.
Biogramy powstały dzięki współpracy z wnukami Marty - Marii Barbary Wójciak i Mirosławem Kido.
opracowała Ewa Alicja Slomska