Szafranek Franciszek (1901 - 1997) - Powstaniec...
Szafranek Franciszek (1901 - 1997) - Powstaniec Warszawski,
Słupski pionier, organizator gospodarki i spółdzielczości, społecznik.
Urodził się 27 IX 1901 r. w miejscowości Strożyska (wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Nowy Korczyn) w rodzinie Jana i Antoniny z d. Pietrzyk.
Ukończył gimnazjum w Warszawie. Po odbyciu w latach 1920-1924 służby wojskowej pracował do wybuchu II wojny jako referent w wydziale finansowo-budżetowym w Ministerstwie Spraw Wojskowych. W latach trzydziestych związał się ze spółdzielczością „Społem", wstąpił do Związku Zawodowego Pracowników Handlowych i Biurowych. Dzięki swoim umiejętnościom współpracy z ludźmi i talentom organizacyjnym został wybrany do Prezydium Zarządu Okręgu Związku. Był korespondentem „Gazety Chłopskiej".
Wziął udział w Kampanii Wrześniowej 1939 r., pełniąc funkcję dowódcy kompanii piechoty. Był żołnierzem ZWZ, a później AK o pseudonimie „Frasza". Pod tym pseudonimem brał udział w Powstaniu Warszawskim, w stopniu podporucznika był dowódcą 2 kompanii batalionu "Kiliński". Walczył w dzielnicy Śródmieście Północ. Podczas ataku na Pocztę Główną został ranny. Po upadku powstania dostał się do niewoli niemieckiej, nr jeńca 305234, prawdopodobnie osadzony w Oflagu II D Grossbom-Westfalenhof.
Do Słupska przybył 1 V 1945 r. i podjął pracę jako kierownik referatu przemysłu Urzędu Obwodowego Pełnomocnika Rządu zajął się organizacją przemysłu w mieście i powiecie. Od chwili ukonstytuowania się polskiej administracji pełnił obowiązki kierownika wydziału przemysłu w Starostwie Powiatowym. Przejmował od wojskowej administracji radzieckiej zakłady przemysłowe i rzemieślnicze. Pracował w Starostwie Powiatowym, Zarządzie Nieruchomości Miejskich, Banku Rolnym i Powiatowym Komitecie Stronnictwa Demokratycznego w Słupsku.
Był też współ inicjatorem wzniesienia pierwszego w kraju pomnika Powstańców Warszawskich, który stał się jednym z symboli miasta. Pamięć o bohaterstwie powstańców była żywa wśród słupszczan, pochodzących często z Warszawy, dlatego idea budowy pomnika znalazła żywy oddźwięk w społeczności miasta. Był założycielem Koła Pierwszych Słupszczan.
Z pracą zawodową łączył nieprzerwanie działalność społeczną. Od września 1945 r. do 1984 r. był Radnym Miasta Słupska.
Został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, medalami za zasługi dla regionu, Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz godnością Zasłużonego Obywatela Miasta Słupska, a w 1995 roku - Honorowego Obywatela Miasta Słupska.
Zmarł 20 IV 1997 r. Spoczywa na starym cmentarzu w Słupsku z żoną Ireną (19 I 1915 - 4 XII 2008).
W 1998 radni Rady Miejskiej przyjęli uchwałę o nadaniu imienia Franciszka Szafranka głównej ulicy na Osiedlu Westerplatte.
źródła: Wikipedia; Muzeum Powstania Warszawskiego, biogramy, strona internetowa, stan na 5 V 2024; Radio Gdańsk - strona internetowa; Znani Słupszczanie : szkice biograficzne z powojennych dziejów miasta; Głos Słupski, 1997, kwiecień, nr 93; Głos Słupski, 1997, kwiecień, nr 94; Głos Słupski, 1997, kwiecień, nr 96; Głos Pomorza, 1995, marzec, nr 75; Wyszukiwarka grobów dla miasta Słupska.
Ewa Alicja Slomska