Heinrich von Stephan
Heinrich von Stephan
Ernst Heinrich Wilhelm Stephan, od 1855 von Stephan – pruski urzędnik państwowy, zajmujący się głównie pocztą. W ciągu wieloletniej służby państwowej pełnił m.in. funkcje dyrektora służby pocztowej Konfederacji Północnoniemieckiej, generalnego poczmistrza Cesarstwa Niemieckiego, podsekretarza stanu, ministra stanu.
Urodzony 7 stycznia 1831 w niem. Stolp, wybitny „poczmistrz” zwany na świecie „Ojcem światowej poczty”, lub „Dusza światowej poczty”, a w literaturze niemieckiej - „Bismarckiem poczty”. Jako animator filatelistyki XIX wieku (inicjator wielu reform i udogodnień w służbach pocztowych) jest prekursorem filatelistyki światowej. W wielu krajach jego dorobek został doceniony i uhonorowany wydaniem znaczków pocztowych z jego podobizną.
Karierę pocztową rozpoczął w Słupsku. W 39. roku życia został generalnym dyrektorem poczty niemieckiej. Był pomysłodawcą wprowadzenia do obiegu pocztowego karty służącej do przekazywania korespondencji bez użycia kopert. Pierwsza taka karta pod nazwą „Postblat” ukazała się w Austrii w 1869 roku. Po wybuchu wojny niemiecko-francuskiej, w 1870 roku zorganizował pocztę polową, którą potem chwalono nawet poza granicami Rzeszy. Umożliwiała ona jeńcom wroga kontaktować się z krewnymi - będąc tym samym jednym z przejawów humanitaryzmu w nieludzkiej wojnie.
Powołanie Światowego Związku Pocztowego to największe osiągnięcie życiowe Heinricha von Stephana. Jego zasługi w dziedzinie poczty i na innych polach działalności zostały dostrzeżone w 1885 roku, kiedy został wyniesiony do dziedzicznego stanu szlacheckiego. W 1895 roku H. von Stephan otrzymał tytuł Ministra Stanu.
Stephan zmarł 8 kwietnia 1897 roku w Berlinie. W uznaniu zasług jeszcze za życia obdarzono go wieloma tytułami i odznaczeniami, orderami niemieckimi, jak i zagranicznymi. Trzymając się z dala od polityki był jedynym wysokim urzędnikiem z ekipy cesarza Wilhelma I który pozostał na swoim stanowisku w następnych władzach państwowych pod berłem Fryderyka III i Wilhelma II.
Popiersie w ILO Heinricha von Stephana obecnie stoi w miejscu gdzie w przedwojennym liceum stał pierwowzór tego dzieła.
Warto także zwrócić uwagę, że Heinrich von Stephan ma także tablicę pamiątkową w budynku Poczty Polskiej w Słupsku, przy ul. Łukasiewicza odsłoniętą w 1999 roku.